O nas
Fundacja Żywej Historii Hanza zajmuje się rekonstrukcją i popularyzacją kultury średniowiecznej Europy. Ważne miejsce w jej celach statutowych zajmuje również ochrona i promocja zabytków polskiej historii. Grupa przybliża bogaty świat tysiącletniej historii średniowiecza, który ożywa w oczach podczas pokazów walk, strzelania z łuku, tańców średniowiecznych, uczt historycznych, zabaw plebejskich, opowieści o wojach, rycerzach, damach, rzemieślnikach, mnichach, kupcach, najemnikach i artystach. Członkowie Pocztu prezentują wczesno i późnośredniowieczne wyposażenie bojowe, w którym potykają się w licznych turniejach.
X / XI
wiek
XIV / XV
wiek
Ich stroje, akcesoria i przedmioty codziennego użytku są wiernymi rekonstrukcjami tych z epoki, tworzonymi na podstawie oryginalnych wzorów co do najmniejszego szczegółu. Historia wieków średnich to jednak nie tylko walka i polityka – to także całe bogactwo kultury społecznej i duchowej. Fundacja zatem również promuje takie aspekty średniowiecznego życia codziennego, jak kulinaria, muzyka dawna, rozrywki plebejskie i dworskie, jak choćby dawne gry planszowe, w tym szachy rozgrywane na zasadach średniowiecznych. Grupa współpracuje od lat z licznymi instytucjami kultury i oświaty, samorządami, organizatorami imprez masowych, jak również prywatnymi firmami i grupami zorganizowanymi.
Oferuje pokazy, warsztaty i lekcje żywej historii, obrazujące w zasadzie wszystkie aspekty historii i kultury średniowiecza – od różnych stylów i formuł walki, poprzez szeroką gamę rzemiosł, po mediewalne kulinaria, rozrywki i sztukę. Od niedawna Fundacja rozpoczęła działania w zakresie rekonstrukcji dwóch późniejszych epok, czyli XVIII wieku i Belle Epoque (1870-1914). Siedziba naszej organizacji znajduje się w Suwałkach, które otrzymały prawa miejskie w 1720 roku, co postanowiliśmy zbadać, odtworzyć i zaprezentować szerszemu gronu.
XVIII
wiek
XIX / XX
wiek
Belle Epoque jest okresem z przełomu XIX wieku i XX, który charakteryzuje elegancja i wytworność. Zainteresowała nas postać Teofila Noniewicza, zasłużonego lekarza, suwalskiego społecznika i działacza kulturalnego oraz jego małżonki Zofii Eleonory i kręgu przyjaciół, dlatego postanowiliśmy przybliżyć ich sylwetki i te czasy naszym odbiorcom. Warto podkreślić, że Fundacja od lat współpracuje z Ośrodkiem Kultury w Górze Kalwarii, który zarządza Zamkiem Książąt Mazowieckich w Czersku. Zaowocowała ona powstaniem dwóch wystaw stałych w wieży bramnej zamku: na drugiej kondygnacji przygotowaliśmy Komnatę Kaszetelana, czyli XIV-wieczne wnętrzne mieszkalne, urządzone tak, jak mogło ono wyglądać w epoce ze stołami, ławami, skrzyniami, krzesłami, a nawet łóżkiem z baldachimem.
Na najwyżej kondygnacji odtworzyliśmy późnogotycką salę recepcyjną, czyli pomieszczenie w którym przyjmowano gości, szczególnie tych w oficjalnych misjach dyplomatycznych. Wystawy cieszą się popularnością już od prawie 10 lat, gdyż ich elementy są rekonstrukcjami, z których każdy może skorzystać. Drugą instytucją, z jaką współpracuje Fundacjia od wielu lat, jest Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Gen. Bryg. Pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach. Przez lata prowadziliśmy zajęcia żywej lekcji historii dla uczniów szkoły. Tam prezentujemy nasze rekonstrukcje strojów, czy demonstrujemy nasze umiejętności w walce mieczem oraz przekazujemy wiedze o historii młodszemu pokoleniu.
Czersk